Ośrodek rehabilitacyjno-opiekuńczy Veteris
Ośrodek rehabilitacyjno-opiekuńczy Veteris 21-050 Piaski Bystrzejowice Drugie 77B

Czy można opuścić dom seniora podczas pobytu?

Opuszczanie domu opieki podczas pobytu w nim jeszcze do niedawna wyglądało inaczej. Od dnia 4 października 2019 roku obowiązują nowe przepisy, mające na celu ograniczenie nieprawidłowości w placówkach takich jak dom spokojnej starości.

Nowelizacja ustawy dotyczy osób głównie osób borykających się z jakimikolwiek problemami psychicznymi. Nowa ustawa nakazuje zapewnić możliwość samodecydowania o opuszczeniu placówki przez taką osobę, a jedyną przeszkodą to uniemożliwiającą może być zły stan zdrowia osoby starszej, potwierdzony zaświadczeniem od lekarza. W przypadku, kiedy stan zdrowia osoby nie pozwala na jej samodzielne wyjście, musi ona opuścić teren domu opieki społecznej z pracownikiem domu, osobą bliską lub opiekunem prawnym.

Jeśli osoba bez problemów psychicznych chciałaby opuścić z jakiegoś powodu teren placówki, może ona to zrobić jedynie na wniosek najbliższej rodziny, po uprzednim ustaleniu tego z personelem domu opieki. Przykładem może być sytuacja, w której chcemy zabrać naszego bliskiego na jakąś uroczystość, np:

  • urodziny bliskich,

  • wesela,

  • pogrzeby,

  • spotkania rodzinne.

W takim wypadku należy najpierw poinformować personel, ustalić termin, a następnie opuścić teren domu opieki wraz z osobą starszą, po uprzednim podpisaniu przepustki.

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij